Raz, dwa, trzy! Filmoteka Szkolna Patrzy!

27 stycznia 2020
Raz, dwa, trzy! Filmoteka Szkolna Patrzy!

Filmoteka Narodowa na wiosenne spotkania z cyklu Raz, dwa, trzy! Filmoteka Szkolna Patrzy! Zajęcia odbywają się w Warszawie i przeznaczone są dla zorganizowanych grup wczesnoszkolnych. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego nie warto czekać ze zgłoszeniem!

25 lutego 2020 r. | godz. 10.00–12.00: Zawody filmowe 

Pierwsze wiosenne spotkanie z cyklu Raz, dwa, trzy! Filmoteka Szkolna Patrzy! otworzy pokaz filmów młodych twórców, których prace zostały wyróżnione w ogólnopolskim konkursie OKO KALEJDOSKOPU organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Wspólnie przyjrzymy się różnym rodzajom animacji, zastanowimy się, jak zostały stworzone, policzymy ile osób pracowało na ich sukces. Spróbujemy zdefiniować zawody filmowe. Zajęcia warsztatowe, w mniejszych grupach, pozwolą uczestnikom stworzyć własną ekipę filmową, aby sprawdzić w praktyce jak ważne jest zadanie każdego z jej członków.

31 marca 2020 r. | godz. 10.00–12.00: Rodzaje filmowe 

Marcowe spotkanie z cyklu Raz, dwa, trzy! Filmoteka Szkolna Patrzy! otworzy prelekcja i pokaz aż trzech filmów z bogatej biblioteki Filmoteki Szkolnej. Tym razem zapoznamy się z różnymi rodzajami filmowymi, dowiemy się czym różni się film fabularny od dokumentalnego, a co charakteryzuje animację. Obejrzymy filmy Jadwigi Kędzierzawskiej – Sombrero z 1962 roku oraz Józek z 1987 roku i Tabu Lidii Hornickiej z 1959 roku i porównamy ze sobą różne sposoby prowadzenia opowieści. Na warsztatach, w mniejszych grupach, spróbujemy wybrać nasz ulubiony rodzaj filmowy, dokładnie go scharakteryzować i zastanowić się, jaka byłaby przy nim rola każdego z członków filmowej ekipy.

28 kwietnia 2020 r. | godz. 10.00–12.00: Drama

Kwietniowe zajęcia Raz, dwa, trzy! Filmoteka Szkolna Patrzy! będą zainspirowane filmem Katarynka w reż. Haliny Bielińskiej i Psotny kotek w reż. Jadwigi Kędzierzawskiej. Przyjrzymy się głównym bohaterom obu filmów, spróbujemy zastanowić się jakie mają cechy i co ich wyróżnia. Na warsztatach kreatywnych spróbujemy wcielić się w różne role i za pomocą gestów, min, spojrzeń przekazać emocje. Sprawdzimy czy można „dogadać się” bez użycia słów, jak powinna wyglądać praca nad rolą i czy praca aktora jest prosta.

26 maja 2020 r. | godz. 10.00–12.00: Kreacja

W maju, podczas zajęć z cyklu Raz, dwa, trzy! Filmoteka Szkolna Patrzy!, obejrzymy Igraszki Kazimierza Urbańskiego z 1962 roku oraz O pięknej Parysadzie Edwarda Sturlisa z 1978 roku i porozmawiamy o różnych rodzajach animacji. Sprawdzimy jak wprawić obraz w ruch, ile klatek taśmy filmowej mieści się w jednej sekundzie oglądanego przez nas dzieła i czy praca animatora jest ciężka. Na warsztatach kreatywnych zrobimy swoje zabawki optyczne, a za pomocą tabletów i aplikacji stworzymy swoje własne filmy animowane techniką, która będzie dla nas najciekawsza. 

Udział w zajęciach wymaga rejestracji. Aby zarezerwować miejsca, należy wypełnić formularz i zaakceptować regulamin dostępny TUTAJ >>

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ>>

27 stycznia 2020

Tematyka

nasze wyróżnienia

credentials