,,Praca z nastolatkami i młodymi dorosłymi. Współczesne podejście psychodynamiczne”

Natalia Perek

Autor: Natalia Perek

23 lutego 2020
Praca z nastolatkami i młodymi dorosłymi. Współczesne podejście psychodynamiczne

,,Praca z nastolatkami i młodymi dorosłymi. Współczesne podejście psychodynamiczne” Stephena Briggsa to książka, która pomoże szerzej spojrzeć na proces dorastania. Przyda się właściwie każdemu dorosłemu, który ma kontakt z burzliwie zmieniającymi się młodymi ludźmi – pozwoli opanować zdumienie i lepiej zrozumieć mechanizmy, które nimi rządzą.

Okres dojrzewania to bardzo pojemne pojęcie – dotyczy zarówno dwunastolatków, jak i maturzystów, którzy w portfelach mają już dowody tożsamości. Briggs opisuje wiele różnych aspektów tego długiego procesu – bierze na warsztat kłopoty emocjonalne, które towarzyszą nastolatkom – ich lęki, wewnętrzne konflikty, które wpływają na relacje, jakie budują z dorosłymi. Dotyka problemów, które wciąż są mało rozumiane przez społeczeństwo, jak samookaleczenia, zaburzenia odżywiania, tendencje samobójcze.

Autor tworzy szeroki obraz tych zjawisk, szukając ich źródła. Język, jakim operuje, może wydawać się dość trudny – opiera się na pojęciach związanych z psychoanalizą, które z pewnością trzeba będzie wpisać w wyszukiwarkę. Na szczęście okrasza swój tok myślenia wieloma przykładami, które dobrze obrazują to, co Briggs chciał przekazać.

Dużym atutem książki są odniesienia do zmian społecznych, które niestety niosą ze sobą nasilenie trudności emocjonalnych u dzisiejszych nastolatków. Łatwo to zauważyć już w naszych polskich realiach – dramatycznie rośnie odsetek prób samobójczych u dzieci i młodzieży, poradnie zdrowia psychicznego i oddziały psychiatryczne pękają w szwach, w szkołach pedagogowie i psychologowie dwoją się i troją, by zapewnić choć minimalne wsparcie zgłoszonym do nich dzieciom.

Briggs opisuje również klimat emocjonalny, który towarzyszy specjalistom pracującym z nastolatkami, zmagając się z ich autodestrukcyjnymi tendencjami. Celem opracowania jest również wsparcie dorosłych, którzy niejednokrotnie czują się bezradni wobec trudności, jakie przeżywa młodzież.

Wyjątkowym opracowaniem, które może przynieść dużą ulgę w rozumieniu zachowań nastolatków jest rozdział ,,Nastolatkowie jako tymczasowi autsajderzy – zachowania antyspołeczne”. Mamy możliwość spojrzeć inaczej na pozorną bierność, wycofanie z dotychczasowych aktywności, tworzenie wzbudzających niepokój nastoletnich ,,ekip” przesiadujących na murkach i ławkach w parku. Dzięki podejściu autora widzimy korzyści z tymczasowego przyjęcia pozycji obserwatora przez dzisiejszego nastolatka.

Język książki może być wyzwaniem dla osób niezwiązanych z psychologią, natomiast warto spróbować przez te trudne określenia przebrnąć. Gwarantowany jest wzrost komfortu pracy z młodymi buntownikami!

Autor: Stephen Briggs

Ingenium

Rok i miejsce wydania: 2017 Warszawa

ISBN: 978-83-62651-48-1

23 lutego 2020

Tematyka

nasze wyróżnienia

credentials