Praca z dzieckiem zaniedbanym – „Zaburzenia przywiązania u dzieci i młodzieży”

Natalia Perek

Autor: Natalia Perek

9 lutego 2020
ZABURZENIA PRZYWIĄZANIA U DZIECI I MŁODZIEŻY Poradnik dla terapeutów, opiekunów i pedagogów

Temat zaburzeń przywiązania nie jest dość medialny, by słyszało się o nim tyle, ile o innych trudnościach psychicznych. Może dlatego, że obejmuje on duże spektrum różnych objawów, zachowań, jakie mogą przejawiać dzieci, które doświadczyły traumy porzucenia. Dzięki książce ,,Zaburzenia przywiązania u dzieci i młodzieży” Chrisa Taylora wyposażymy się w rzetelną, kompleksową dawkę informacji.

Wiedza o tym, czym objawiają się zaburzenia więzi może być niezwykle cenna dla każdego, kto pracuje z dziećmi z rodzin adopcyjnych, zastępczych czy wychowujących się w placówkach opiekuńczych. W każdej szkole znajdziemy choć jednego takiego ucznia.Poradnik dedykowany jest terapeutom, opiekunom i pedagogom – przyciąga przejrzystością, prostym, przystępnym językiem. Czyta się go szybko, co chwilę mówiąc na głos ,,no właśnie!”.

Autor wprowadza czytelnika w teorię przywiązania – opisując wzorce zachowań w relacji dziecka z opiekunem, dzieląc je na bezpieczne i tzw. pozabezpieczne. Dzięki takiej klasyfikacji łatwiej jest zrozumieć zachowanie dziecka pochodzącego z trudnego, niestabilnego środowiska. Chris Taylor pokazuje wpływ wczesnych doświadczeń na przyszłe funkcjonowanie młodego człowieka – co daje szerszą perspektywę dla osób, które zajmują się wychowaniem i edukacją porzuconych w przeszłości dzieci.

Niezwykle cenne są wskazówki, jak stworzyć dla dotkniętego traumą podopiecznego warunki na tyle bezpieczne i stymulujące, by wesprzeć jego dalszy rozwój. Poradnik stawia na codzienność – wprowadzając proste zasady, sposoby radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w domu, szkole czy placówce opiekuńczej możemy zdziałać naprawdę wiele. Każda, zwykła czynność może mieć wymiar terapeutyczny – zwłaszcza dla zdewastowanej psychiki dziecka.

Książka niewątpliwie inspiruje, pokazuje wagę prostych gestów, uczy, jak budować relację opartą na bezpieczeństwie i zaufaniu. I co ważne – jak radzić sobie z trudnymi emocjami, jakie pojawiają się w kontakcie z dziećmi, które doświadczyły wiele złego od dorosłych. Dużą jej wartością są rozdziały poświęcone pracy nad kontrolowaniem złości i trudnych zachowań – wyposaży warsztat każdego, kto pracuje z dziećmi, niezależnie od tego, jakie mają kłopoty.

Dobrze jest mieć ten podręcznik przy sobie. Kto raz do niego zajrzy, wielokrotnie tam wróci!

Autor: Chris Taylor

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP

Rok i miejsce wydania: 2017 Gdańsk

ISBN: 978-83-7489-662-7

9 lutego 2020

Tematyka

nasze wyróżnienia

credentials