Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera

2 kwietnia 2020
Autyzm. Asperger

W dniu 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia wiele osób przypina do ubrania niebieską wstążkę, aby okazać solidarność z autystkami i ich rodzinami. Jednocześnie jednak wiele osób nigdy nie spotkało się twarzą w twarz z osobą ze spektrum autyzmu, nie miało szansy jej poznać i podjąć próby zrozumienia. Pośrednio taką szansę stwarza Jacek Hołub.

Jacek Hołub, który oddał do rąk czytelników reportaż „Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera”.
W swoim reportażu Jacek Hołub oddaje głos osobom z pierwszej linii frontu - rodzicom dzieci dotkniętych ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera. To ich opowieści stanowią sedno książki. Szczerze i bez koloryzowania mówią o tym, jak wygląda  życie z autystą czy aspergerowcem. Nietrudno się domyślić, że jest ono trudne, pełne wyrzeczeń, poświęcenia i mierzenia się z ciągłymi trudnościami.

Dla pełnego przedstawienia sytuacji autor rozmawia również z pracownikami MOPS-u, poradni psychologiczno-pedagogicznej, nauczycielem wspomagającym. W reportażu znalazło się też miejsce na opowieść nastolatka z zespołem Aspergera. Autor subtelnie stoi z boku tych opowieści, ma jednak kontrolę nad tekstem. Oddając głos bohaterom, pozwolił im na nieskrępowane podzielenie się z czytelnikiem smutkami i radościami, żalem, cierpieniem i sukcesami.

„Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera” to książka, która zasługuje na uwagę każdego - nie tylko nauczycieli, ale także rodziców uczniów, których dzieci uczęszczają do jednej klasy z dzieckiem z zaburzeniami. Jest to jedna z tych pozycji, które pomagają zrozumieć świat osób z zaburzeniami zachowania i powodują i uświadamiają jak ważne są:  empatia, zrozumienie i życzliwość.

Autor: Jacek Hołub
Wydawnictwo Czarne
Rok i miejsce wydania: Wołowiec 2020
ISBN: 978-83-8049-962-1

Autor: Magdalena Mrozińska
2 kwietnia 2020
Słowa kluczowe:
autyzmzespół Aspergera

Tematyka

nasze wyróżnienia

credentials